Manufacturer of a wide range of products which include mcc busbar panel and switch gear(mv) panel, busbar distribution panel and switch gear panel, medium voltage switchgear panel, lt switchgear panel, switch gear panel and soft starter panels.
₹ 14700 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Type | 400amps chage over panel |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | L&t,Schneider,ABB |
| Voltage | 415vac |
Minimum order quantity: 1 Piece
Three phase mv and SSB switchgear panel L&T FN switch Incoming 400amps outgoing 6way 200amps with VAF METER
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Type | Low Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 415vac |
| Brand | L&T,ABB,SIEMENS,SCHNEIDER |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Bus Ducts | 75*12 |
| Power | 440VAC |
| Brand | L&T ,ABB,SCHNEIDER,SIEMENSE,C&S |
| Material | CRCA |
| Mount Type | FLOOR MOUT |
| Bus Bar | Copper |
| IP Rating | IP 52,54 |
| Usage/Application | POWER DISTRIBUTION ON,OFF BREAKER SWITCH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Type | Medium Voltage |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Type | Low Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established in the year 2017, at Coimbatore, Tamil Nadu, We “Innovative Electrical Solution” are a Sole Proprietorship based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Trader of PLC Panel
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Material | Sheet Metal |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | l&t ,ABB,SCHNEIDER,SIEMENSE |
| IP Rating | IP 54 |
| Power Range | 415vac |
| Input Voltage | 415vac |
| Operating Voltage | 415vac |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26800 / Piece Get Latest Price
| Operating Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Power Control |
| Phase | 3 - Phase |
| Rated Current | 200 Amp |
| Ambient Temperature | - 50 Degree Celsius |
| Body Material | Mild Steel |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
Get Latest Price
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Phase | Three Phase |
| Brand | L&T |
| No. Of Switch | 315amps 120amps 160amps |
| Current Rating | 150amps |
| Finishing Type | Matte Finish |
| Module Size | sqare |
l&t fn switch distribution panel
Arul Kumar (Proprietor)
Innovative Electrical Solution
First Floor,No.6/23, B Krishna,Complex, Chettipalayam Road,Above, Sbi Atm, Pappampatti
Ondipudur, Coimbatore - 641016, Tamil Nadu, India