Leading Manufacturer of etp,&stp plant electrical control starter panel and forward reverse dol motor starter from Coimbatore.
₹ 25850 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 415vac |
| Brand | l&t,abb,schneider,siemense |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Copper |
| IP Rating | ip54 |
| Usage/Application | conveyor panel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Electrical starter panel
₹ 6200 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 480 V |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Current | 30 A |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage Rating | 415 V |
| Material | Sheet Metal |
| Type Of Motor | 40hp |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 10HP |
| Brand | l&t schneider,ABB |
| Starter Type | Direct-On-Line Starter, Fully Automatic, Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| IP Rating | 67 |
| Relay Range | 20-32 |
| Usage/Application | Motor Starter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Arul Kumar (Proprietor)
Innovative Electrical Solution
First Floor,No.6/23, B Krishna,Complex, Chettipalayam Road,Above, Sbi Atm, Pappampatti
Ondipudur, Coimbatore - 641016, Tamil Nadu, India