Manufacturer of a wide range of products which include power factor panel board, power factor correction panel, apfc and capacitor panel, industrial capacitor panel and fixed capactior 200 kvar panel.
₹ 25600 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| Voltage | 440vac |
| Degree of Protection | ip54 |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Type | Medium Voltage |
| Dimension | sqare |
| Type of Control Panel | capacitor panel |
| Brand | L&T |
| Usage/Application | industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 - Phase |
| Degree of Protection | ip54 |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Type of Control Panel | apfc panel and capacitor panel |
| Rated Voltage | 415vac |
| Brand | l&t, ABB |
| Usage/Application | Textile |
| Power Rating | 55kw |
Minimum order quantity: 1 Piece
Apfc panel& Capacitor bank panel
₹ 950 / KVAR Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 KVAR
₹ 45500 / Piece Get Latest Price
| Number of Stages | 8 |
| Capacitor Duty | Heavy Duty |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | WELL MOUNTING AND STAND |
| Brand | L&T,ABB,schneider |
| Power | 75KVAR,440vac |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / KVAR Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 KVAR
₹ 88500 / Piece Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Power | 500 kW |
| Panel Make/ Brand | Rittal |
| Material | CRC Sheet |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP 65 |
| Sheet Thickness | 2mm CRC SHEET |
| Mounting | FLOOR MOUNTING |
| Color | SIMENSE GRAY |
| KVAR Rating | 200kvar |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Manual |
| Mounting Type | Outdoor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Arul Kumar (Proprietor)
Innovative Electrical Solution
First Floor,No.6/23, B Krishna,Complex, Chettipalayam Road,Above, Sbi Atm, Pappampatti
Ondipudur, Coimbatore - 641016, Tamil Nadu, India