Prominent & Leading Manufacturer from Coimbatore, we offer ats panel board, 3phase service panel, three phase meter panel, 3 phase service panel apartment, hospital & multiple service panel, meter panel board and 3 phase eb metering double door panel.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established in the year 2017, at Coimbatore, Tamil Nadu, We “Innovative Electrical Solution” are a Sole Proprietorship based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Trader of PLC Panel
₹ 7600 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Eb meter panel |
| Rated Current | 63A |
| Phase | Three Phase |
| Type of Control Panel | EB meter panel |
| Usage/Application | EB SERVICE PANEL AND METERING PANEL |
| Dimension | sqare |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Degree of Protection | ip54 |
| Backup Fuse Rating HRC | 63amps |
Minimum order quantity: 1 Piece
Three phase service panel with cable champers
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 440 V |
| IP Rating | IP67 |
| Material | CRCA |
| Bus Bar | Aluminium |
| Brand | L&T,LEGRAND,ABB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Type of Control Panel | EB meter panel |
| Usage/Application | EB SERVICE PANEL AND METERING PANEL |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Degree of Protection | ip54 |
| Auxiliary supply voltage | 440vac |
| Is It Rust Proof | ip54 |
| Backup Fuse Rating HRC | 63amps fuse carrier |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15100 / Piece Get Latest Price
| Degree of Protection | ip54 |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Dimension | sqare |
| Type of Control Panel | EB meter panel |
| Features | 3phase EB meter panel |
| Cable Entry | Bottom and down site |
| Color | White |
| Usage/Application | EB SERVICE PANEL AND METERING PANEL |
Minimum order quantity: 1 Piece
3 phase meter panel used apartment and residency
₹ 4700 / Piece Get Latest Price
| Degree of Protection | ip54 |
| Operating Voltage | 440VAC |
| Type of Control Panel | EB meter panel |
| Usage/Application | EB SERVICE PANEL AND METERING PANEL |
| Backup Fuse Rating HRC | 63amps fuse carrier |
| Is It Rust Proof | ip54 |
| Auxiliary supply voltage | 440vac |
Arul Kumar (Proprietor)
Innovative Electrical Solution
First Floor,No.6/23, B Krishna,Complex, Chettipalayam Road,Above, Sbi Atm, Pappampatti
Ondipudur, Coimbatore - 641016, Tamil Nadu, India